Prawne
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Złóż podanie i zdaj teoretyczny test ruchu drogowego. Po zaliczeniu testu teoretycznego należy złożyć podanie o wydanie zezwolenia szkoleniowego do swojego lokalnego oddziału urzędu komunikacji (Motor Tax Office). Wraz z podaniem należy przedstawić certyfikat potwierdzający wyniki testu teoretycznego oraz inne wymagane dokumenty (szczegóły na stronie NDLS).

Po otrzymaniu zezwolenia szkoleniowego, w celu nauczenia się podstawowych zasad zachowania się i bezpieczeństwa na drodze należy zarezerwować lekcje praktyczne u zawodowego instruktora nauki jazdy.

Egzamin Teoretyczny

Egzamin teoretyczny sprawdza Twoją wiedzę oraz rozumienie przepisów drogowych, dobrych zachowań w czasie jazdy, postrzegania ryzyka oraz niebezpieczeństw. Przed wystąpieniem o wydanie zezwolenia szkoleniowego należy bezwzględnie zaliczyć ten test. Egzamin ten polega na odpowiedzi na pytania na ekranie dotykowym komputera w centrum egzaminacyjnym. Jest przeprowadzany przez Driver Theory Testing Service.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

Driver Theory Testing Service,
PO Box 144, Drogheda, Co. Louth.
Tel. (koszt połączenia lokalnego): 1890 606 106, w języku irlandzkim (koszt
połączenia lokalnego): 1890 606 806
Telefon tekstowy: 1890 616 216

Aby zapisać się na egzamin teoretyczny, skontaktuj się z Driver Theory Testing Service lub zapisz się na egzamin przez internet na stronie www.dtts.ie.

Legalne prowadzenie pojazdu

Każdy posiadacz zezwolenia szkoleniowego to osoba gotowa na podjęcie nauki jazdy.

Zanim wyjedziesz jakimkolwiek pojazdem na ulicę, musisz być w stanie odpowiedzieć twierdząco na następujące pytania:

 • Czy pojazd ma opłacony podatek?
 • Czy na przedniej szybie jest widoczny dysk potwierdzający opłacenie podatku?
 • Czy ubezpieczenie jest aktualne i obejmuje także Ciebie?
 • Czy na przedniej szybie jest widoczny dysk potwierdzający opłacenie ubezpieczenia?
 • Jeżeli uczysz się prowadzić pojazd kategorii B, który ma ponad cztery lata i nie jest taksówką, to czy pojazd ten jest dopuszczony do ruchu i posiada aktualne zaświadczenie o przejściu państwowego przeglądu stanu technicznego pojazdu (NCT) na przedniej szybie?
 • Jeżeli korzystasz z autokaru, autobusu, karetki, pojazdu dostawczego lub przyczepy towarowej, które mają ponad rok, to czy posiadają one zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu (ang. Certificate of Roadworthiness)?
 • Jeżeli korzystasz z pojazdu mechanicznego, który nie należy do kategorii A1, A, M ani W, to czy z przodu i z tyłu widać na nim wyraźnie tabliczki z literą ʻLʼ?

Warunki, jakie musi spełnić posiadacz zezwolenia szkoleniowego lub tymczasowego prawa jazdy

Jazda pod nadzorem

Wymagane jest aby każdemu posiadaczowi zezwolenia szkoleniowego, w celach nadzoru, towarzyszyła osoba posiadająca pełne prawo jazdy przez okres minimum dwóch lat. Jeśli kierujący posiada swoje pierwsze, trzecie lub każde następne tymczasowe prawo jazdy albo zezwolenie szkoleniowe uprawnijące go do nauki jazdy pojazdami określonymi w kategorii B, prawo wymaga obecności towarzyszącego kierowcy z pełnym prawem jazdy.

Od 30 czerwca 2008 roku, każda osoba posiadająca swoje drugie tymczasowe prawo jazdy albo drugie zezwolenie szkoleniowe, musi prowadzić pojazd także pod okiem w pełni uprawnionego kierowcy.

Bez względu na to czy osoba kierująca jest posiadaczem tymczasowego prawa jazdy czy zezwolenia szkoleniowego, osoba nadzorująca musi posiadać pełne prawo jazdy odpowiednio dla kategorii C1, C, D1, D, EC1, EC, ED1, oraz ED. Osoba nadzorująca musi być obecna w każdej chwili, gdy pojazd jest pod kontrolą osoby uczącej się (lista typów pojazdów objętych poszczególnymi kategoriami przedstawiona jest na stronie 15).

Osobom posiadającym tymczasowe prawo jazdy lub zezwolenie szkoleniowe dla kategorii A, A1 lub M zabrania się zabierania pasażerów

Posiadacze pełnego prawa jazdy zobowiązani są również do jego posiadania zawsze, gdy użytkują jakikolwiek pojazd drogowy.

Autostrady

Posiadaczom tymczasowego prawa jazdy lub zezwolenia szkoleniowego zabrania się wjazdu na autostrady. Użytkowanie dróg tego typu będąc posiadaczem jedynie wyżej wymienionych dokumentów stanowi poważne przestępstwo.

Przyczepy

Posiadaczom tymczasowego prawa jazdy lub zezwolenia szkoleniowego dotyczącego kategorii B,C, C1, D lub D1 zabrania się ciągnięcia pojazdami tego typu jakichkolwiek przyczep.

Przewóz pasażerów

 • przypadku użytkowania pojazdu typu osobowego, van, mikrobus lub autobus nie wolno przewozić odpłatnie jakichkolwiek pasażerów.
 • przypadku motocykli i motorowerów przewożenie pasażerów jest zabronione.
 • przypadku poruszania się pojazdem kategorii W, (na przykład pojazdu pracowniczego lub traktora), przewożenie pasażera jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy pojazd jest do tego odpowiednio przystosowany oraz pasażer posiada pełne prawo jazdy kategorii W.

Co dzieje się gdy minie ważność drugiego tymczasowego prawa jazdy

Każdy, kto posiada tymczasowe prawo jazdy wydane po raz drugi nie objęte są nowymi przepisami aż do 30 czerwca 2008 roku. Po 30 czerwca 2008 roku osoby takie będą musiały być nadzorowane przez posiadacza pełnego prawa jazdy z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem.

Okres ważności zezwolenia szkoleniowego

Niezależnie od rodzaju pojazdu, jaki prowadzimy, uzyskanie zezwolenia szkoleniowego po raz trzeci lub kolejny możliwe jest wyłącznie po udowodnieniu, że podjęliśmy próbę zdawania praktycznego testu na prawo jazdy w poprzednich dwóch latach.

Jeśli aplikant nie przystępował do zdawania testu, powinien przedstawić:

 • Zaświadczenie o stanie zdrowia, które nie pozwoliło mu na podjęcie próby zdawania testu, lub
 • Dowód składania aplikacji o przystąpienie do testu praktycznego dotyczącego tej kategorii pojazdów.

Każdy, kto posiada zezwolenie szkoleniowe dla kategorii A, A1, B, M lub W po raz pierwszy, to znaczy osoba, która nigdy wcześniej nie posiadała tymczasowego prawa jazdy dla danej kategorii (lub ważność takiego prawa jazdy wygasła więcej niż 5 lat temu) nie może przystąpić do egzaminu praktycznego wcześniej, niż przed upływem 6 miesięcy od daty wydania zezwolenia szkoleniowego. Ten przepis został ustanowiony w celu umożliwienia każdemu zdającemu zdobycie jak największego doświadczenia. Badania wskazują, że im dłużej dana osoba jest nadzorowana podczas okresu nauki, tym mniej narażona jest na późniejsze stłuczki lub wypadek.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z pozyskiwaniem zezwolenia szkoleniowego, należy skontaktować się z odpowiednim lokalnym oddziałem urzędu komunikacji (motor tax office) lub RSA (oranem bezpieczeństwa drogowego) pod numerem lokalnym 1890 416141 lub w trybie ekspresowym - e-mailem pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Lokalny oddział urzędu komunikacji można odnaleźć w branżowej części książki telefonicznej (the green pages) pod hasłem ʻLocal Authoritiesʼ (władze lokalne) lub pod adresem www.citizensinformation.ie.

Prawo Jazdy w Irlandii

Źródło: RSA

Tagi

Finanse