Historia Pawła Strzeleckiego oraz jego działalności humanitarnej, w wyniku której uratował 200 tys. irlandzkich dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii jest dostępna w wersji internetowej.

Wirtualna wystawa opowiada o fascynującym życiu i dokonaniach jednego z największych działaczy humanitarnych XIX wieku, którego osiągnięcia w walce z Wielkim Głodem w Irlandii powinny być powszechnie znane i doceniane.

Paweł Edmund Strzelecki, znany polski podróżnik i etnograf, woluntarystycznie podjął się pracy w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu, gdzie został głównym przedstawicielem fundacji charytatywnej British Relief Association (BRA).

 Aby jak najlepiej i najefektywniej nieść pomoc głodującym rodzinom, Strzelecki opracował oraz wprowadził w życie niezwykle innowacyjny jak na tamte czasy oraz wysoce efektywny sposób realnej pomocy – dożywianie dzieci poprzez sieć lokalnych szkół.

Poza codziennymi racjami żywieniowymi, dzieci dostawały również czyste ubrania oraz były uczone podstawowych zasad higieny.

W 1848 roku, w kulminacyjnym momencie działania programu Strzeleckiego, ponad 200.000 dzieci na zachodnim wybrzeżu Irlandii zawdzięczało swój codzienny posiłek Strzeleckiemu i BRA - w przeciwnym razie czekałaby je niechybna śmierć głodowa.

Pomimo wielomiesięcznych zmagań z tyfusem, którym Strzelecki zaraził się w Irlandii, jego zapał i poświęcenie nie osłabły. Dokonania Strzeleckiego były szeroko doceniane w jego epoce.

Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi współczesnych odbiorców na jego barwną postać i nowatorską działalność humanitarną w Irlandii.

Wystawa została oficjalnie otwarta przez Prezydenta Irlandii Michaela Higginsa w dniu 8 maja 2019r.

Wirtualna wersja wystawy jest dostępna pod adresem https://strzelecki.ie/virtual-tour/ 

 

Źródło: Ambasada RP

 

Player

„W głębi lasu” (ang. The Woods) to kolejna produkcja Netflix rozgrywająca się w Polsce. Fabuła obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść w zaskakujący sposób przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego.

"365 dni" produkcja ta powstała na podstawie książki Blanki Lipińskiej, jeden z najchętniej oglądanych polskich filmów tego roku, który w trzy tygodnie przyciągnął do kin 1,5 mln widzów, jest już dostępny na platformie Netflix w Irlandii.

Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować". Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.

Prezydent Michael D. Higgins w przemówieniu do wszystkich szóstoklasistów, którzy w normalnych okolicznościach rozpoczęliby swój ostatni tydzień szkoły podstawowej, podziękował za wspólny wysiłek włożony w powstrzymanie rozprzestrzeniania się Covid-19 i życzył im powodzenia w ukończeniu szkoły podstawowej w tak trudnych okolicznościach.