Od poniedziałku obowiązuje kwarantanna dla podróżnych przybywających do Zjednoczonego Królestwa. Kwarantanna nie obowiązuje ludzi wjeżdżających do Królestwa z Republiki Irlandii a Irlandia Północna ustali własne zasady egzekwowania nakazu.

W związku z otwarciem rejestracji na wybory Prezydenta RP i licznymi pytaniami dotyczącymi ich przeprowadzenia na terenie Wielkiej Brytanii, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki skierował list do Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich., zapewniając w nim, że polski rząd ma na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i planuje przeprowadzić te wybory w formie głosowania korespondencyjnego.

Resort zdrowia podał, że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 493 nowych przypadków koronowirusa. Zmarło 39 osób. Do tej pory zmarło łącznie 610 osób i potwierdzono 15,251 zakażeń.   

169 obwodów do głosowania za granicą w wyborach prezydenckich w 2020 r. przewiduje rozporządzenie z dnia 8 czerwca ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza opublikowane w Dzienniku Ustaw. Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą w tym w Irlandii i Irlandii Północnej będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie.

Wikimedia.org - Creative Commons

W ciągu minionego weekendu policja z Irlandii Północnej nałożyła ponad 100 mandatów za złamanie obostrzeń wz. z koronowirusem. Policja interweniowała na licznych domowych imprezach. Ukarani zostali też rodzice, których dzieci bawiły się u sąsiadów.

W związku z decyzją brytyjskiego rządu o obniżeniu stopnia zagrożenia pandemią koronawirusa i łagodzeniem obowiązujących obostrzeń, a także odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony obywateli na usługi świadczone przez polskie placówki, urzędy konsularne RP w Zjednoczonym Królestwie przygotowują się do stopniowego przywrócenia normalnego trybu pracy.

Tylko 29 proc. mieszkańców Irlandii Północnej poparłoby w referendum zjednoczenie z Irlandią, zaś 52 proc. jest za utrzymaniem jej obecnego statusu jako części składowej Zjednoczonego Królestwa, wynika tak z sondy przeprowadzonej na przełomie grudnia i stycznia. Wzajemne relacje między Irlandią a Irlandią Północną od lat są dość napięte.