Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dyrektor Generalny HSE, Paul Reid poinformował, że Irlandia jest bliska uruchomieniu rządowej aplikacji śledzącej, która ma pomóc skontaktować się z osobami narażonymi na wirusa COVID-19. Jest to aplikacja na telefon komórkowy. Umożliwi identyfikację osób, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną, poprzez dane zachowane w telefonie.

 

Aplikacja będzie opierała się na modelu aplikacji niemieckiej. Kontakt zostanie zarejestrowany z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej Bluetooth, jeśli dana osoba znajdzie się w odległości 1,5m od innej osoby z tą samą otwartą aplikacją i kontakt trwać będzie co najmniej 15 minut.

Rząd zapewnia, że dane nie będą rejestrowane w rządowej bazie danych, będą za to zapisywane bezpośrednio na telefonie użytkownika.

Pracownicy służby zdrowia będą mogli uzyskać dostęp do informacji tylko za wyrażeniem zgody użytkownika na przesłanie informacji z telefonu. Pracownicy służby zdrowia będą mogli wykorzystywać informacje z aplikacji tylko w celu ostrzeżenia osób, które mogą potrzebować poddania się kwarantannie lub poddania się testom.

Kluczowym dla Komisji Europejskie jest to, by obywatele mieli zaufanie do tych aplikacji, co ma przełożyć się na skalę ich wykorzystywania. Wspólne podejście zakłada, że programy powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko nie będą niezbędne, powinny być dezaktywowane. 

Rząd zaleca wszystkim mieszkańcom pobranie aplikacji, ponieważ im więcej osób się połączy, tym szybciej możemy wykryć wirusa. Aplikacja ma być gotowa do pobrania z GooglePlay i Apple Store w ciągu najbliższych 14 dni.

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS