https://www.quoteinspector.com/free-car-insurance-images/

Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wartość odszkodowań za szkody spowodowane przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców wyniosła w 2019 roku ponad 70 mln euro - podaje Irish Examiner. Do Motor Insurers’ Bureau of Ireland (MIBI) wpłynęło w zeszłym roku 2,500 wniosków o odszkodowanie, 70% miały związek z wypadkami, których sprawcami byli nieubezpieczeni kierowcy.

 

MIBI dysponuje środkami jakie firmy ubezpieczeniowe sprzedające polisy samochodowe wpłacają poprzez składki. Czyli za takich kierowców płacimy wszyscy, bo koszty, jakie ubezpieczyciele ponoszą w związku z tym, rozkładają się na składki uczciwych.

Wartość wypłaconych odszkodowań w 2019 roku za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców wyniosła 50 mln euro, kierowców niezidentyfikowanych, czyli tak zwane wypadki 'hit-and-run',  20 mln euro.

160 tys pojazdów bez ubezpieczenia

Pod koniec 2019 roku, według MIBI po irlandzkich drogach poruszało się 164,770 nieubezpieczonych pojazdów osobowych. O 7,58% więcej niż w roku poprzednim. Na 2,2 mln zarejestrowanych aut osobowych w Irlandi, co 13. jest nieubezpieczony. 

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy. Za prowadzenie samochodu bez ubezpieczenia grozi wysoka grzywna a jeżeli sprawa trafi do sądu nawet kara więzienia. Dodatkowo kierowca automatyczne otrzymuje 5 punktów karnych oraz Garda może odebrać kierowcy samochód.

Ponadto za spowodowanie wypadku, bez aktualnego ubezpieczenia, MIBI zażąda zwrotu wypłaconego poszkodowanemu odszkodowania. Średnia wartość odszkodowania za szkodę z udziałem nieubezpieczonego kierowcy w 2019 roku wynosiła 50 tys. euro.

Źródło: Irish Examiner

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS