Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Część banków proponuje klientom kilka sposobów zawieszenia spłaty kredytów w ramach pomocy związanej z epidemią koronawirusa. Nie było z góry narzuconego standardu, a tylko wytyczne ze strony Związku Banków Irlandzkich(BPFI).

Brak dochodów czy znaczne ich ograniczenie może mieć wpływ na regularne spłacanie zobowiązań kredytowych. Zgodnie z rekomendacją rządu wszystkie już banki umożliwiają swoim klientom zawieszenie raty kredytów na okres do 6 miesięcy. 

Tak zwane wakacje kredytowe nie powodują jednak, że bank zrezygnuje z uzyskania kilku kolejnych rat, ale zawiesza ich pobranie. Zadłużenie nie jest anulowane, a tylko zmienia się sposób jego spłaty.

Reklama 

Dziś rząd informuje, że zamiast zwiększenia raty kredytu okres spłaty hipoteki zostanie wydłużony o kolejne miesiące.

Premier Irlandii Leo Varadkar spotkał się z dyrektorami banków AiB, Bank of Ireland, Ulster Bank, Permanent TSB oraz KBC. Odroczenie spłaty rat do 6 miesięcy bez wpływu na ocenę zdolności kredytowej pozytywnie została przyjęta przez rząd. Banki umożliwiają klientom wybór pomiędzy opcją zawieszenia spłaty całych rat na okres do 6 miesięcy, okres kredytowania nie ulega zmianie lub okres kredytowania ulega wydłużeniu. 

Jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza że obecnie według BPFI z przerwy ze spłat kredytu korzysta 65 tys. klientów indywidualnych i 22 tys. małych i średnich firm. 

 

 

Źródło: TheJournal

 

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS