Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sytuacja na rynku nieruchomości zmieniła się. Według danych Daft.ie średnia cena najmu mieszkania w Irlandii na początku maja wyniosła 1,418 euro, to spadek o ok. 2,1%, w stosunku do kwoty jaką trzeba było zapłacić na początku miesiąca kwietnia.

Na razie obniżki są niewielkie, jeszcze do niedawna czynsze stale rosły. Prognozowane były dalsze podwyżki jednak pandemia koronawirusa zmieniła wcześniejsze przewidywania.

Jeszcze w lutym wszystko wskazywało na to, że wynajem mieszkania będzie tylko drożał.

Obecnie na skutek pandemii koszty wynajmu mieszkania zaczęły lekko spadać. Na ogół są to obniżki około 2-procentowe w skali miesiąca. To i tak największy spadek jaki odnotowany został na rynku nieruchomości od marca 2009 roku.

Reklama 

Ponieważ do tej pory czynsze najmu stale rosły, większość najemców mogła jeszcze nie odczuć tych małych obniżek.

Na razie sytuacja na rynku jest zbyt niepewna, żeby można było przewidzieć, jak czynsze najmu będą się zachowywać w dalszej perspektywie. Przewiduje się jednak, że dalsze obniżki są możliwe. Związane jest to przede wszystkim iż przez pandemię zwiększyła się liczba oferowanych mieszkań na wynajem w serwisach ogłoszeniowych. 

W skali roku wygląda to trochę inaczej. Trzeba pamiętać że koszty najmu są wciąż wyższe niż przed rokiem. W porównaniu do początku roku 2019 cena najmu wzrosła średnio o 3,8%. Jest to najniższy odnotowany wzrost od roku 2012.

Największy wzrost ceny najmu w zestawieniu rocznym odnotowany został, z danych Daft.ie, w hrabstwach Limerick 7,4%, Lois 7,3% oraz Carlow 7,2%. Najniższy w Mayo 0,8% oraz Monaghan 0,1%. W Dublinie średni wzrost najmu wyniósł 3,8%. 

Średnia cena wynajmu w poszczególnych regionach i miastach (dane z Daft.ie):

Tabela 1 z 2

Tabela 2 z 2

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS