Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W związku z pandemią koronawirusa wiele linii lotniczych musiało odwołać niemal wszystkie loty ze swojej siatki połączeń. Pasażerowie, których rejsy zostały anulowane, teraz zgłaszają się po zwrot kosztów za bilet w zamian przewoźnicy oferują vouchery.

W kwietniu Irlandia oraz 12 innych krajów unijnych wystosowało w tej sprawie list do Komisji Europejskiej z apelem o uregulowanie kwestii lotniczych voucherów, które linie lotnicze przyznają pasażerom w związku z anulowaniem lotów.

W UE istnieją regulacje, które mówią m.in. o tym, że przewoźnicy w sytuacji odwołania lotów powinni zwracać klientom pieniądze, jeśli ci wyrażą taką chęć.

Pod listem, obok Irlandii, podpisały się: Polska, Łotwa, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Malta, Holandia i Portugalia. Chcą, aby KE zmieniła przepisy w tym zakresie. Istnieje obawa że zwrot pieniędzy doprowadzi linie lotnicze do bankructwa.

Reklama 

Apel ten został odrzucony przez Komisję Europejską. KE nie zgodziła się na wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych. Komisarz do spraw transportu Adina Valean odpisała, że przepisy europejskie obowiązują również w czasach kryzysu wywołanego koronawirusem. 

Dodała, że odpowiedź pisemna jest odsyłana do poszczególnych krajów członkowski dla przypomnienia obowiązujący praw konsumenckich. Podkreśla, że ważne jest, by trzymać się regulacji chroniących konsumentów, a liniom lotniczym pomóc w inny sposób w utrzymaniu płynności finansowej.

 

Źródło: The Journal

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS