Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rola dzieci jako źródła zakażenia koronawirusem jest kluczową kwestią niemal od pierwszych dni pandemii. Z danych opublikowanych przez Health Information and Quality Authority (Hiqa) wynika iż dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż. stanowią niewielką część wśród zdiagnozowanych przypadków COVID-19.

Według Hiqa dzieci są mniej podatne na infekcję. Prawdopodobieństwo, że poważnie zachorują, jest znacznie mniejsze, niż w przypadku dorosłych. Hiqa sądzi także, że dzieci mogą rozprzestrzeniać wirusa w znacznie mniejszym stopniu, niż dotąd sądzono. Raport Hiqa oparty jest na 7 międzynarodowych badaniach. Cały raport dostępny jest na stronie Hiqa.ie.

W odniesieniu do raportu premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że otwarcie szkół we wrześniu będzie możliwe. Stawką jest edukacja dzieci, ale także powrót rodziców do pracy.

"Biorąc pod uwagę to co mówi Hiqa...., nowe dowody wskazują iż wśród najbardziej bezpiecznych rzeczy jakie możemy zrobić w ciągu najbliższych miesięcy to otworzyć szkoły i przedszkola, umożliwiając dzieciom powrót do edukacji i do normalnego życia" - mówił premier.

Otwarcie szkół i przedszkoli wiąże się jednak z wysokim ryzykiem w szczególności kiedy dzieci tradycyjnie spędzają dużo czasu z dziadkami. Konieczne jest obecnie, aby placówki zadbały o poziom kształcenia i kompleksową ochronę zdrowia.

Decyzję o otwarciu szkół rząd podejmie przede wszystkim w oparciu o dobro dziecka - dodał premier.

 

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS