Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Związkowcy z NBRU (The National Bus and Rail Union) domagają się powszechnego nakazu noszenia maseczek w środkach transportu publicznego. Dziś minister transportu Shane Ross oświadczył, że zakrywanie twarzy w autobusie, tramwaju czy pociągu 'najprawdopodobniej' będzie wymagane.

Premier Irlandii jeszcze w kwietniu mówił, że maseczki nie będą obowiązkowe jednak pod uwagę będą brane zalecenia Narodowego Zespołu ds Zdrowia Publicznego. Według premiera ważnym jest by maseczki, w szczególności specjalistyczne, trafiały do szpitali i były w użyciu personelu medycznego lub osób, którego stan zdrowia tego wymaga.

Opinie na ten temat są podzielone. WHO nie widzi sensu noszenia maseczek przez całe społeczeństwo, co więcej uważa iż noszenie ich przez całą populację może przynieść niekorzystne efekty.

Reklama 

NBRU jednak domaga się ścisłych zasad w środkach transportu publicznego z uwagi na bezpieczeństwo pracowników. Dwa podstawowe postulaty, które znalazły się w liście do zarządu Krajowego Urzędu Transportowego (NTA) to obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego oraz pomiar temperatury pracowników kontaktu bezpośredniego przed rozpoczęciem zmiany.

Podczas przemówienia w parlamencie minister transportu Shane Ross poinformował, że obowiązek zasłaniania nosa i ust w środkach transportu publicznego najprawdopodobniej zostanie wprowadzony. Obecnie prowadzone są rozmowy i konsultacje z Narodowym Zespołem ds Zdrowia Publicznego. Decyzja w zależności od zaleceń oraz oficjalne postanowienia przekazane zostaną do końca tygodnia.

Minister transportu odniósł się również do wczorajszych doniesień o przymusowej kwarantannie osób po przyjeździe do Irlandii.

Ross zaprzeczył jakoby do Irlandii w obecnej sytuacji miałoby przyjeżdżać tysiące podróżujących. Powiedział, że lotniska są prawie w całości opustoszałe i obowiązują ścisłe ograniczenia w podróżowaniu. Przymus kwarantanny powinien obejmować wszystkich przybywających do Irlandii drogą powietrzną lub morską.

Przyznał, że istnieje obecnie problem z formularzami, które powinny zostać wypełnione przez przyjeżdżających. Przyczyny zaniechań są obecnie sprawdzane. Dodał, że może mieć to związek z tym iż formularz podróżujący otrzymują przy wylocie z kraju a nie przy przyjeździe.

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS