Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje w związku z otwarciem granic państw członkowskich. Bruksela sugeruje etapowe podejście do podróży między krajami. W czwartek Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział jednak, zanim będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie miną miesiące a nie tygodnie .

Zgodnie z rekomendacjami KE państwa członkowskie UE mają działać w oparciu o trzy kryteria. Po pierwsze epidemiologiczne, po drugie możliwości zastosowania środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa podczas podróży m.in. na przejściach granicznych i po trzecie to nie turyści powinni mieć priorytet, ale pracownicy transgraniczni, ich rodziny, czy ci, którzy prowadzą interesy za granicą.

Rekomendacje Komisji Europejskiej zakładają również, że kraje członkowskie powinny odchodzić od ogólnie stosowanych restrykcji takich jak np. 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich przybywających do kraju z zagranicy. Zamiast tego miałyby być stosowane bardziej ukierunkowane obostrzenia i środki ostrożności. Zniesienie ograniczeń według KE miałoby dotyczyć w pierwszej kolejności obszary lub państwa członkowskie, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest "dostatecznie podobna".

Jest to niezbędne, by umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach członkowskich odpowiada za znaczną część PKB.

Rząd w Irlandii podchodzi do tych rozwiązań na swój własny sposób. Nie będąc w strefie Shengen, rozważa wprowadzenie zaostrzonego prawa dla osób przyjeżdżających do Irlandii. Każdy podróżujący lub powracający do Irlandii będzie musiał poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy będzie zobowiązany podać adres, pod którym będzie ją odbywał a Garda w ramach patroli odwiedzać będzie osoby, które zostały objęte kwarantanną.

Varadkar studzi emocje wszystkich tych, którzy zniecierpliwieni oczekują szybkiego rozluźnienia restrykcji:

"Pomimo, że wznowienie swobodnej podróży czy to w celach biznesowych, turystycznych czy w celu odwiedzenia rodziny jest naszym priorytetem, ...potrwają miesiące, nie tygodnie zanim będzie to możliwe"

Przypomniał, że przymus kwarantanny będzie obejmował wszystkich przybywających do Irlandii drogą powietrzną lub morską i będzie obowiązywał zarówno obcokrajowców jak i Irlandczyków wracających do domu. Wyjątkiem mają być dostawcy, transport i podróżujący do innych krajów z postojem w Irlandii.

 

 

Źródło: RTE, PAP

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS