Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pierwsze przypadki tajemniczej choroby dzieci pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, a później w Wielkiej Brytanii. Choroba Kawasaki wywołuje wielonarządowy stan zapalny u dzieci. Większość odnotowanych do tej pory przypadków dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia.

Chorobę Kawasakiego łatwo pomylić z innym schorzeniem, a skutki źle dobranego leczenia mogą być tragiczne. Lekarze odnotowują na całym świecie coraz więcej przypadków choroby przypominającej zespół Kawasakiego. U części chorych dzieci testy potwierdziły również zakażenie koronawirusem.

Przypadki zgłaszali lekarze z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Naczelny lekarz, przewodniczący Narodowego Zespołu ds Zdrowia Publicznego (NPHET) Dr Tony Holohan podczas piątkowej konferencji prasowej potwierdził, że w Irlandii u siedmiorga dzieci występowały objawy zbliżone do choroby Kawasaki. W żadnym z 7 przypadków nie potwierdzono jednak występowania choroby. Dr Holohan, że służba zdrowia prowadzić będzie kampanię na rzecz zwiększenia świadomości społecznej w związku z chorobą.

W ostrej fazie choroby Kawasakiego stwierdza się następujące objawy kliniczne:

  • Gorączka – 39°–40°C, trwająca co najmniej 5 dni i nieodpowiadająca na leczenie antybiotykiem.
  • Zapalenie spojówek – obustronne, nieropne, objawiające się zaczerwienieniem oka bez wysięku i bolesności, często z towarzyszącym światłowstrętem.
  • Powiększenie 1,5 cm i tkliwość węzłów chłonnych (najczęściej szyjnych) – jednostronne.
  • Polimorficzna wysypka (od zmian obserwowanych w pokrzywce, do plamek i grudek charakterystycznych dla odry) na tułowiu i kończynach.
  • Zmiany na śluzówkach jamy ustnej i wargach – przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, "malinowy język", przekrwienie, obrzęk, popękanie i suchość warg.
  • Zmiany skórne na kończynach: rumień skóry dłoni i podeszew, obrzęk rąk i stóp, po 2-3 tygodniach masywne złuszczanie naskórka wokół paznokci.

W 80 proc. przypadków choroba Kawasakiego dotyka dzieci poniżej 5 roku życia - szczyt zachorowań przypada między 1. a 2. rokiem życia.

 

Źródło: Irish Times, WHO, Focus

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS