Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Powołując się na analizy ESRI (Economic and Social Research Institute) ceny domów w Irlandii do końca 2021 roku spadną o 12%. 

Można się spodziewać, że przy rosnącym bezrobociu i wolniejszym wzroście płac spowodowanym przez pandemię ceny na irlandzkim rynku spadną lub przynajmniej ich wzrost zostanie wyhamowany.

Rynek nieruchomości już na początku roku zaczął hamować i to w dość szybkim tempie. Inflacja cen domów na irlandzkim rynku mieszkaniowym znacznie zwolniła a to związane było głównie z gwałtownym spadkiem aktywności na rynku kredytów hipotecznych oraz zmniejszył się dochód rozporządzalny rodzin.

Jak prognozuje ESRI, w związku z pandemią SARS-CoV-2 ceny mieszkań na irlandzkim rynku mogą spaść po raz pierwszy od ośmiu lat.

Według prognoz, jeżeli ożywienie gospodarcze nie nabierze tempa w najbliższych miesiącach, ceny mieszkań spadną o 12% do końca 2021 roku. Z raportu wynika iż należy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach podaż spadnie, co bezpośrednio wpłynie na to jak wysokie spadki cen odnotujemy.

Mimo to nikt jeszcze nie snuje czarnych wizji o kompletnym załamaniu rynku. Wiele osób zastanawia się, czy utrzyma swoje miejsce pracy, firmy obawia się o swoją płynność finansową, z czym wiążą się zwolnienia pracowników. Według ekspertów, wszystko zależy od rozwoju sytuacji na rynku pracy, wynagrodzeń oraz cen materiałów budowlanych.

 

Źródło: The Journal  

 

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS