Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W związku z koronawirusem straty irlandzkiej gospodarki bedą ogromne. Zwiększone wydatki z budżetu oraz mniejsze wpływy do skarbu państwa spowodują, że deficyt budżetowy wyniesie w tym roku 30 mld euro.

Na program subsydiowania pensji oraz na podjęte przez rząd działania w odpowiedzi na epidemię rząd przeznaczył 13 mld euro.  

Program subsydiowania pensji oraz świadczenia COVID-10 to najkosztowniejsza pozycja w rządowych działaniach podjętych w odpowiedzi na epidemię. Ogromne pieniądze przeznaczone zostały m.in. na zwiększone wydatki na służbę zdrowia, subsydiowanie transportu, program pomocy dla samozatrudnionych, ulgi podatkowe dla firm oraz gwarancje kredytowe.

Według ministra finansów Pascala Donohoe dochód narodowy spadnie o 10,5% w 2020r. Spodziewa się również, że pracę w związku z pandemią COVID-19 straci około 220 tyś osób. 

Minister finansów podczas przemówienia w parlamencie powiedział, że rząd nie będzie wspierał nierentownych przedsiębiorstw w nieskończoność i dodał, że ożywienie gospodarcze będzie stopniowe.

Eurostat podaje, że w I kwartale tego roku dochód narodowy strefy euro załamał się o 3,8 proc. w porównaniu do kwartału IV 2019 r. W II kwartale spadek będzie jeszcze gorszy, bo większa jego część była objęta blokadą.

Dochód narodowy strefy euro do końca roku ma spaść o 7,7 proc., Niemiec o 6,5 proc. Francji o 8,2 proc. a Włoch o 9,5 proc.

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS