Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aby wspomóc rządy, organizacje i samych użytkowników firmy Google i Apple nawiązały ze sobą współpracę i udostępniły narzędzie API “Contact Tracing“. Rządowa aplikacja pomagająca w walce z koronawirusem nadal nie jest gotowa. 

Irlandia jest bliska uruchomieniu rządowej aplikacji śledzącej, która ma pomóc skontaktować się z osobami narażonymi na wirusa COVID-19. Będzie to aplikacja na telefon komórkowy, która ma pomóc w powiadamianiu użytkowników smartfonów o zagrożeniach związanych z koronawirusem. Nowe narzędzia będą zbierać informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informować o spotkaniach z zakażonymi osobami.

Nowe API opracowywane przez Apple i Google ma pozwolić na działanie Bluetooth w tle i ma gwarantować anonimowość udostępnianych danych przy ich wymianie między różnymi telefonami.

Irlandzka aplikacja będzie korzystała z API i opierała się na modelu aplikacji niemieckiej. Kontakt zostanie zarejestrowany z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej Bluetooth, jeśli dana osoba znajdzie się w odległości 1,5m od innej osoby z tą samą otwartą aplikacją i kontakt trwać będzie co najmniej 15 minut. W razie kontaktu osoba otrzyma powiadomienie.

Rząd zapewnia, że dane nie będą rejestrowane w rządowej bazie danych a raczej zapisywane bezpośrednio na telefonie użytkownika.

Dla Komisji Europejskiej kluczowym jest to, by obywatele mieli zaufanie do tych aplikacji, co ma przełożyć się na skalę ich wykorzystywania. Wspólne podejście zakłada, że programy powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko nie będą niezbędne, powinny być dezaktywowane. 

Nowe API trafi do użytkowników wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowania, w przypadku Androida API udostępnione będzie w Usług Google Play.

Irlandzka aplikacja gotowa będzie do pobrania z Apple App Store i Google Play pod koniec miesiąca.  

 

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS