Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wraz z luzowaniem lockdownu, kwarantanny społecznej, bardzo ważne jest śledzenie wskaźnika reprodukcji koronawirusa, ujawniającego tempo rozwoju epidemii – przekonują eksperci.

Według najnowszych danych, wskaźnik reprodukcji koronawirusa pomimo luzowania lockdownu nie zwiększył się w ostatnich dniach i wynosi obecnie 0,45. Oznacza to, że 100 zainfekowanych osób tym drobnoustrojem zaraża 45 innych ludzi. Świadczy to o tym, że epidemia wygasa w Irlandii. Trend ten utrzymuje się już od 3 tygodni.

Ma to ogromne znaczenie dla kolejnych etapów luzowania kwarantanny społecznej. Na podstawie tego wskaźnika podejmowane są bowiem decyzje.

Minister zdrowia Simon Harris podkreślił, że luzowanie lockdownu powinno przebiegać powoli „krok po kroku, jesteśmy dopiero w fazie pierwszej”.

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w kraju powoli się stabilizuje nie oznacza to jednak, że wszystko zaraz wróci do normy. W związku z ostatnimi danymi HSE zadecyduje w najbliższych dniach o uruchomieniu kolejnych sektorów ochrony zdrowia. Minister chce jak najszybszego zniesienia ograniczenia dostępu do opieki medycznej w pierwszej kolejności do badań diagnostycznych.

W związku z koronawirusem, irlandzka służba zdrowia HSE ograniczyła a w niektórych przypadkach czasowo zawiesiła leczenie planowe. Dotyczyło to również planowanych pobytów w szpitalach m.in. badań diagnostycznych, leczenia i operacji, rehabilitacji leczniczej, leczenia stomatologiczneg.

 

Źródło: RTE, The Journal, PAP

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS