Z Irlandii
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Linie lotnicze zapowiadają wznowienie przynajmniej części połączeń. LOT startuje 1 czerwca. Ryanair od 1 lipca przywraca 40 proc. pierwotnego rozkładu lotów a Aer Lingus już przywrócił część swoich lotów. Jak będziemy podróżować?

W ostatnich dniach Polskie Linie Lotnicze LOT informowały, że z dniem 1 czerwca wznowią loty pasażerskie. Przez pierwsze dwa tygodnie realizowane będą połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych. Kursy międzynarodowe są wciąż zawieszone do połowy czerwca. 

- Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe – powiedział Michał Fijoł, Członek Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT ds. Handlowych.

Procedura #BezpiecznyLOT obejmuje zarówno zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od chwili dotarcia na lotnisko.

LOT. Procedury bezpieczeństwa w samolocie:

 • Samoloty wyposażone będą w filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air)
 • pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe będą regularnie dezynfekowane
 • Załoga pokładowa obsługująca pasażerów wyposażona zostanie w maseczki i rękawiczki.
 • Wszyscy pasażerowie udający się w podróż samolotami LOT-u będą zaś zobowiązani, do zakrywania ust i nosa przez cały czas trwania lotu.
 • W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada „no contact”, ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą.
 • Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach
 • pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg.

Ryanair od 1 lipca przywróci 40 proc. lotów. Irlandzki przewoźnik podkreśla, że realizacja jej planu zależy od znoszenia ograniczeń wprowadzonych przez rządy z powodu pandemii.

Według zmagającego się z kryzysem koronawirusowym przewoźnika Ryanair przywrócenie ruchu pasażerskiego do normalnego stanu nie nastąpi wcześniej niż dwa lata. Linie lotnicze potwierdzają, że 99% samolotów Ryanaira będzie uziemionych przynajmniej do końca czerwca.

Jako tymczasowy środek zapobiegawczy, podczas gdy państwa UE uwalniają kolejne restrykcje Covid-19, Ryanair będzie wymagał od wszystkich pasażerów podróżujących w lipcu i sierpniu wypełnienia danych (w punkcie odprawy) o tym, na jak długo planują pobyt, a także podanie adresu podczas pobytu w innym kraju UE. Informacje te zostaną przekazane rządom poszczególnych krajów UE w celu pomocy w egzekwowania wszelkich przepisów dotyczących izolacji wymaganych od osób odwiedzających poszczególne kraje wewnątrz UE.

Ryanair apeluje do pasażerów, by przestrzegali zasad bezpieczeństwa:

Przed wejściem na pokład:

 • ograniczali liczbę bagaży rejestrowanych
 • odprawiali się online
 • zapisywali karty pokładowe w smartfonie
 • poddawali się pomiarom temperatury na lotnisku
 • zakrywali nos i usta maseczką w terminalu i na pokładzie samolotu.

Na pokładzie:

 • Wszystkie samoloty są codziennie dezynfekowane. Wszyscy pasażerowie powinni w pełni współpracować z załogą
 • członkowie załóg pokładowych oraz pasażerowie będą musieli nosić maski
 • serwowane będą wyłącznie paczkowane jedzenie i napoje, transakcje będą akceptowane tylko bezgotówkowo
 • toalety będą udostępniane na żądanie

Ryanair zachęca pasażerów do stosowania skutecznych środków bezpieczeństwa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa Covid-19. Należą do nich ograniczenie liczby przewożonych bagaży rejestrowanych, odprawa online, zapisanie karty pokładowej w smartfonie, a także przechodzenie pomiaru  temperatury na lotnisku i noszenie masek / zakrywania nosa i ust przez cały czas podróży – w terminalu i na pokładzie samolotu.

Aer Lingus od środy 21 maja wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa na czas trwania lotu. 

Zaostrzone zostały procedury bezpieczeństwa. Obsługa samolotu również wyposażona zostanie w maseczki ochronne.

Mogą być to maseczki wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe przez cały czas podróży – w terminalu i na pokładzie samolotu. Dzieci są zwolnione z obowiązkowego stosowania do nakazu. 

Nakaz zakrywania nosa i ust od momentu odprawy będzie obowiązywał do 31 sierpnia.

 

Źródło: PLL LOT, Ryanair, Aer Lingus

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS