Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zasiłek COVID-19 jest obecnie wypłacany w kwocie 350 euro tygodniowo dla osób dotkniętych utratą pracy w związku z pandemią. Zasiłek początkowo przysługiwać miał na okres do dwunastu tygodni, do 8 czerwca.

Jak donoszą irlandzkie media zasiłek najprawdopodobniej będzie przysługiwał do czasu zniesienia nałożonych przez rząd restrykcji w związku z pandemią, następnie w kolejnych miesiącach będzie stopniowo wygaszany.

Prawie 600 tys. osób objętych jest programem świadczeń COVID-19 - Pandemic Unemployment Payment. Według The Examiner 40% pracowników, w tym studentów i pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którzy skorzystali finansowo otrzymując zasiłek mogą spodziewać się redukcji płatności.

Chociaż nie podjęto ostatecznej decyzji, potwierdzono, że osobom, które odmówią powrotu do pracy lub nie będą w stanie podjąć pracy, zasiłek zostanie odebrany lub zredukowany do podstawowego świadczenia dla bezrobotnych.

Rząd rozważa kilka opcji:

  • zasiłek będzie obowiązywał do czasu całkowitego zniesienia restrykcji, czyli do połowy sierpnia, po czym stopniowo wygaszany w kolejnych miesiącach
  • podjęte zostaną starania, aby pracownicy mieli możliwość powrotu do pracy i zastąpienie zasiłku COVID-19 dopłatą do wynagrodzenia TWSS
  • zmniejszenie płatności musi iść w parze ze zniesieniem ograniczeń 
  • Redukcja zasiłku pracownikom, którzy zatrudnieni byli w niepełnym wymiarze godzin
  • osoby, które otrzymywały w tym samym czasie inne świadczenia np. samotny rodzic, mogą się spodziewać konieczności zwrotu części świadczenia
  • Osoby które odrzucą ofertę pracy stracą prawo do zasiłku, wprowadzona zostanie większa kontrola.

Premier Irlandii Leo Varadkar oświadczył, że jeśli ktoś otrzyma ofertę pracy i odmówi jej przyjęcia, traci prawo do zasiłku. Zanim jednak wprowadzone zostaną kontrole, osoby muszą mieć zapewnioną możliwość powrotu do pracy, dodał.

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS