Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od przyszłego tygodnia osoby, które przekraczają granicę, po znalezieniu się w Irlandii są obejmowane czternastodniową kwarantanną - poinformował minister zdrowia Simon Harris.

Obowiązek kwarantanny nałożony na wracających z zagranicy wynikać będzie z nowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia o stanie epidemii.

Rząd, w celu walki z epidemią koronawirusa, zaostrzył przepisy rozporządzenia, nakładając wymóg kwarantanny na podróżujących do Irlandii drogą powietrzną lub morską i będzie obowiązywał zarówno obcokrajowców jak i Irlandczyków wracających do domu.

Podczas kontroli na granicy w porcie lub na lotnisku każdy podróżny otrzyma formularz (Public Health Passenger Locator form) i zobowiązany będzie podać adres, pod którym będzie odbywał kwarantannę. Garda w ramach patroli odwiedzać będzie osoby, które zostały ją objęte i sprawdzi, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania lub zadeklarowanego adresu.Kwarantannę trzeba będzie zorganizować sobie we własnym zakresie. 

Nowe przepisy, które wejdą w życie z dniem 28 maja, przewidują grzywny w wysokości do 2 500 EUR lub do sześciu miesięcy pozbawienia wolności za:

  • Niewypełnienie i nie przekazanie formularza odpowiedniej służbie
  • Przekazanie nieprawdziwych informacji i danych lub świadomie wprowadzających w błąd (czy to na formularzu, podczas prezentacji formularza, czy podczas kolejnych kontroli)
  • Niedostarczenie dodatkowych informacji odpowiedniej służbie na prośbę (która podejrzewa, że formularz nie został poprawnie wypełniony)
  • Niepoinformowanie służb w razie zmiany miejsca pobytu lub danych kontaktowych, o ile zmienią się one w ciągu 14 dni od przybycia do państwa.

Kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu międzynarodowego, dyplomaci oraz obsługa samolotu.

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS