Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prawie 600 tys. osób objętych jest programem świadczeń COVID-19 - Pandemic Unemployment Payment. Zasiłek początkowo przysługiwać miał na okres do dwunastu tygodni, do 8 czerwca.

PUP najprawdopodobniej będzie przysługiwał do czasu zniesienia nałożonych przez rząd restrykcji w związku z pandemią, następnie w kolejnych miesiącach będzie stopniowo wygaszany.

Premier Irlandii Leo Varadkar podkreślił jednak, że 'nie ma czegoś takiego jak darmowe pieniądze' i dodał, że świadczenie podlega opodatkowaniu.

Premier ostrzegł również, że jeśli ktoś otrzyma ofertę pracy i odmówi jej przyjęcia, traci prawo do zasiłku. 

Na stronie Citizens Information czytamy: "Urząd skarbowy (Revenue) wskazał, że świadczenie COVID-19 Pandemic Unemployment Payment będzie traktowane jako dochód podlegający opodatkowaniu."

"W zależności od całkowitego rocznego dochodu, Pandemic Unemployment Payment COVID-19 może mieć wpływ na ogólne zobowiązanie podatkowe osoby za dany rok."

Obecnie nie wiadomo, w jakiej formie fiskus upomni się o podatek i jak naliczy składki.

Zasiłek COVID-19 jest wypłacany w kwocie 350 euro tygodniowo dla osób dotkniętych utratą pracy w związku z pandemią. Zasiłek początkowo przysługiwać miał na okres do dwunastu tygodni, do 8 czerwca.

Jak donoszą irlandzkie media zasiłek najprawdopodobniej będzie przysługiwał do czasu zniesienia nałożonych przez rząd restrykcji w związku z pandemią, następnie w kolejnych miesiącach będzie stopniowo wygaszany.

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS