Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lekarz Naczelny Irlandii, przewodniczący Narodowego Zespołu ds Zdrowia Publicznego (NPHET), dr Tony Holohan w środę na briefingu z ministrami powiedział, że obowiązującej zasady zachowania dwumetrowego dystansu nie należy zmieniać.

W odniesieniu do trwającej od kilku dni debaty na temat bezpiecznej odległości, Holohan odrzucił propozycje zmian podczas briefingu, twierdząc że może to prowadzić do zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Dodał również, że zasada 2 metrów nie jest regułą a jedynie zaleceniem ze strony NPHET.

"Jest to wytyczna i jak każde wytyczne musi być interpretowana przez ludzi indywidualnie, a następnie przez organizacje", dodał.

Dr Holohan nie zamierza wprowadzać zmian i tym samym, stanowisko Narodowego Zespołu ds Zdrowia Publicznego nie zmienia się.

Na początku tygodnia w rozmowie z RTE 2FM minister zdrowia Simon Harris powiedział, że zasada dwóch metrów będzie regularnie poddawana przeglądowi, ale „ważne jest, abyśmy przynajmniej na razie się jej trzymali".

Podobnego zdania jest też minister przedsiębiorczości i biznesu Heather Humphreys. Według niej "przedwczesne" jest rozważanie zmian i najszybciej w czerwcu ewentualne zmiany będą mogły zostać „rozpatrzone”. Podkreśliła, że zasada 2 metrów obowiązuje w większości europejski krajów. 

Z wytycznymi nie zgadzają się dwa największe stowarzyszenia restauratorów i pubów Licensed Vintners Association i Vintners Federation of Ireland (VFI), według których brak zmian do zasad zachowania dystansu społecznego oznacza, że puby i restauracje a w szczególności te mniejsze po prostu nie przetrwają. Domagają się zmniejszenia zalecanego dystansu do 1 metra.

Z przedstawionego raportu stowarzyszeń Licensed Vintners Association i Vintners Federation of Ireland (VFI) wynika, że przy zastosowaniu się do wytycznych resortu zdrowia HSE odnośnie dystansu społecznego, typowy pub czy bar / restauracja musiałaby liczyć się z ograniczeniem ilości klientów w lokalu nawet o 87%.

Źródło: RTE

 

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS