Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Według Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) pandemia COVID-19 wywołała poważny gospodarczy i społeczny wstrząs, który jest bezprecedensowy we współczesnych czasach. Oczekuje się, że wydatki gospodarstw domowych drastycznie spadną w 2020 r. a PKB spaść może o 10,5%.

Think tank wzywa rząd do inwestowania w mieszkania socjalne i modernizację domów w celu pobudzenia gospodarki. ESRI twierdzi, że rząd powinien stymulować aktywność w gospodarce, która ma być "bardzo krucha" w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

W kwietniu stopa bezrobocia w kraju wzrosła do 28,2 procent w porównaniu z 15,5 procent w marcu i 4,8 procent w lutym. Według bezrobocie w tym roku utrzyma się na średnim poziomie 17%.

ESRI uważa, że spowolnienie spowodowane przez Covid-19 to dobry czas na to aby nadążyć z popytem na mieszkania. Zaleca również projekty takie jak modernizacja domów, aby pomóc Irlandii osiągnąć swoje cele klimatyczne.

Ostrzega jednak, że te niezbędne inwestycja zwiększą deficyt, który w tym roku ma wynieść około 27 mld euro (9% PKB). 

Instytut zauważa również, że pomimo znacznego spadku w wydatkach gospodarstw domowych w następstwie ograniczeń wprowadzonych w walce z epidemią koronawirusa, szerokie wsparcie rządowe w tym świadczenia PUP i dopłaty do wynagrodzeń TWSS, pozwoliły większości gospodarstw domowych zaoszczędzić. Ma to wywołać pozytywny impuls gospodarczy, gdy restrykcje zostaną już zniesione.

ESRI spodziewa się spadku konsumpcji prywatnej w 2020 r. o ponad 13 proc., inwestycji o prawie 28 proc. W oparciu o analizy przewiduje się, że import spadnie o 12 procent, podczas gdy eksport irlandzkich towarów i usług o ponad 8 procent. Podsumowując, powoduje to spadek aktywności gospodarczej o 12,4% w porównaniu z 2019 r.

 

Źródło Raport ESRI

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS