Jernej Furman via Flickr CC by 2.0

Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Maseczki rozpowszechniły się poza sale operacyjne i stały się codziennym elementem pracy w wielu zawodach, ale też skutecznym środkiem zmniejszającym rozprzestrzenianie się wirusa. Przy obecnej sytuacji związanej z COVID-19 temat maseczek ochronnych w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności, wciąż jednak brakuje jednoznacznych dowodów wskazujących na sensowność ich stosowania.

W Irlandii, zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych, sklepach oraz w środkach transportu publicznego jest zalecane, jednak nie ma zapisu prawnego, który by tego nakazywał. Same maseczki nie ochronią nas przed wirusem, niezbędne są podstawowe zasady higieny osobistej oraz zachowanie dystansu społecznego. Ważnym jest by maseczki, w szczególności te specjalistyczne, trafiały do szpitali i były w użyciu personelu medycznego lub osób, których stan zdrowia tego wymaga.

Wzrost zapotrzebowania na maseczki ochronne doprowadził do opublikowania nowych wytycznych przez Komisję Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), która w ostatnich tygodniach otrzymała od importerów i przedsiębiorstw dużą liczbę wniosków o szczegółowe informacje na temat wymogów regulacyjnych mających zastosowanie do różnych form obecnie używanych masek.

Nowe wytyczne wyjaśniają różnicę między różnymi typami masek – medycznymi/chirurgicznymi, ŚOI i "maskami barierowymi" – i związanymi z nimi wymogami regulacyjnymi w ramach kompetencji CCPC.

Na przykład w przypadku maski barierowej, jest ona objęta specyfikacją SWIFT-19, która została opracowana przez Irlandzki Urząd Normalizacyjny.

Opakowanie musi być wyraźnie i trwale oznaczone informacjami, które powinny zawierać sformułowanie "Maska barierowa", nazwę i adres producenta,  i niezależnie od tego, czy maska jest do jednorazowego użytku, czy do wielokrotnego użytku wraz z ostrzeżeniami, a także instrukcje użytkowania.

CCPC wydało ostrzeżenie dla producentów maseczek ochronnych - opakowania, etykietowanie lub reklama nie powinny zawierać oświadczeń, że produkty te mogą chronić lub mają na celu ochronę użytkownika przed wirusami, takimi jak Covid-19. Komisja stwierdziła, że takie roszczenia mogą wprowadzać konsumentów w błąd i są niezgodne z prawem w ramach ochrony konsumentów i przepisami o bezpieczeństwie produktów.

"Firmy muszą zawsze podawać dokładne i pełne informacje o sprzedawanych produktach" - powiedziała Isolde Goggin, przewodnicząca CCPC.

"Przedsiębiorstwa powinny mieć świadomość, że podawanie nieprawdziwych informacji o produkcie jest wprowadzającą w błąd praktyką handlową zgodnie z prawem ochrony konsumentów, a CCPC ma ustawowe uprawnienia do prowadzenia dochodzeń i, w razie konieczności, podjęcia działań egzekucyjnych w celu rozwiązania tych praktyk"

"Zachęcamy każdego konsumenta, który uważa, że mógł zostać wprowadzony w błąd przez firmę lub zaopatrzony w niebezpieczny produkt, do skontaktowania się z nami, odwiedzając ccpc.ie. W przypadku niezastosowania się do przepisów przez firmę podejmiemy odpowiednie działania" - dodała.

 

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS