@thissmallplanet Via Twitter

Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Garda wszczęła śledztwo w sprawie organizacji protestu 'Black Live Matters', który odbył się w poniedziałek w Dublinie.

Tysiące osób wzięło udział w poniedziałek w demonstracji w centrum Dublina. 

Uczestnicy bez zezwolenia i nie utrzymując odpowiedniego odstępu 2 m wymaganego z powodu pandemii COVID-19, manifestowali przeciwko rasizmowi i brutalności policji w USA, wznosili hasła z żądaniem ukarania winnych śmierci Floyda.

Marsz, który został zainicjowany w mediach społecznościowych rozpoczął się na placu przy Poczcie Głównej, O'Connell Street i zakończył przy Ambasadzie USA. Demonstracja odbyła się w sposób pokojowy, jednak według Gardy mogło dojść do złamania prawa bo nie poinformowali o proteście odpowiednich służb. 

Jak informuje Garda, postępowanie zostało wszczęte przeciwko organizatorom marszu na podstawie regulacji o obowiązujących restrykcjach, regulacja 5(1)(a) of the Health Act 1947 (Section 31A-Temporary Restrictions) (Covid-19) (Amendment) (No.3) Regulations 2020, która zakazuje organizację dużych zgromadzeń.

Garda spisała dane wszystkich organizatorów jak i niektórych uczestników protestu. Marsz spotkał się również z dużą krytyką w mediach społecznościowych.

Wszelkie dalsze działania Gardy będą podejmowane przy współpracy z prokuraturą.

Podobne marsze protestu odbyły się również w innych państwach świata - m.in. w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii czy Niemczech.

George Floyd zatrzymany przez policję z Minneapolis zmarł po tym jak funkcjonariusz, który go zatrzymał przez niemal dziewięć minut przyciskał kolanem jego szyję, mimo iż zatrzymany mężczyzna - co słychać na nagraniu z zatrzymania, które trafiło do sieci - wiele razy mówił, że nie może oddychać.

 

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS