Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W kwietniu liczba zatwierdzonych kredytów mieszkaniowych spadła o 41,1%, w porównaniu do marca. Banki udzieliły zgody na zaciągnięcie 2,200 kredytów na zakup mieszkań.

Te słabsze niż oczekiwano dane potwierdzają szkodliwy wpływ pandemii koronawirusa na koniunkturę na rynku mieszkaniowym. Według dyrektora naczelnego BPFI (The Banking and Payments Federation Ireland), Briana Hayesa, spadek był jednak do przewidzenia - "w obecnych warunkach przewiduje się, że podobny spadek zatwierdzonych kredytów mieszkaniowych odnotowany zostanie w tym kwartale (...) nie ma co do tego wątpliwości, że nadchodzący okres pozostanie trudny na rynku kredytowym i mieszkaniowym jako całości, ponieważ obecna niepewność gospodarcza trwa."

W kwietniu zatwierdzono łącznie 2200 kredytów mieszkaniowych, z czego 47% dotyczyło kupujących po raz pierwszy. Liczba zatwierdzonych hipotek spadła o 41,1 procent w porównaniu do marca i 46,5 procent w porównaniu z kwietniem 2019 r.

Inny raport, odnośnie cen mieszkań, pokazuje, że bardzo prawdopodobne jest spowolnienie rynku nieruchomości i spadek cen mieszkań. Przeczytaj

Epidemia uderzy w rynek nieruchomości. Spadek cen mieszkań?

Nie wykluczone, że spadek liczby zaciągniętych kredytów zmusi niektórych deweloperów do obniżenia cen. 

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS