Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po dzisiejszych rozmowach liderów partii Fianna Fail, Fine Gael oraz Partii Zielonych, wciąż brak porozumienia, według doniesień medialnych umowa zawarcia koalicji ma zostać ogłoszona do końca tygodnia.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły spraw emerytur oraz wieku emerytalnego. W opozycji do projektu Fine Gael jest Partia Zielonych oraz Finna Fail. FG uważa, że wiek emerytalny powinien zostać podniesiony do 67 lat aby ustabilizować system emerytur. 

Wiek emerytalny, polityka w zakresie emisji dwutlenku węgla, rolnictwo i budownictwo mieszkaniowe są uważane za jedne z ostatnich problemów do uzgodnienia.

Trzy partie rozmawiają również z posłami niezależnymi, aby uzyskać ich wsparcie. Od wyborów parlamentarnych minęło już ponad 120 dni.

Z doniesień medialnych wynika, że umowa zawarcia koalicyjnego rządu może zostać ogłoszona już w czwartek.

Fine Gael, Martin Heydon opisał dotychczasowy proces negocjacji jako „przydługi”.

"Zespoły negocjacyjne i personel w ostatnich tygodniach pracowali rano, w południe i w nocy" - powiedział, i dodał, że wciąż do omówienia pozostaje kilka znaczących kwestii. "Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed weekendem, ale nie jest to w żaden sposób gwarantowane".

Marc MacSharry z Fianna Fail powiedział: „ważne jest teraz, aby negocjacje dobiegły końca. Do tej pory wymagało to kompromisu, wciąż istnieją nierozwiązane problemy, ale mamy nadzieję, że zostaną rozwiązane. Wszyscy mamy nadzieję, że w interesie wszystkich, w tym całego narodu, jest program dla rządu, który jest w stanie stawić czoła ogromnym wyzwaniom, przed którymi stoimy."

Sinn Fein TD David Cullinane skrytykował potencjalny rząd koalicyjny za to, że "nie reprezentuje tych zmian, za którymi głosowali" wyborcy. "Myślę, że nie ma szans na to, by partie, które sprawowały władzę od czasu powstania państwa, doprowadziły do rzeczywistych i transformacyjnych zmian".

Tymczasem lider Partii Zielonych Eamon Ryan stanął przed wyzwaniem po tym, jak jego zastępczyni Catherine Martin oświadczyła, że stanie przeciwko niemu w wyścigu o przywództwo w partii. Wybór lidera partii ma jednak nastąpić po zakończeniu rozmów koalicyjnych. 

 

Źródło: The Journal

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS