Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Susza w Irlandii utrzymuje się od kilku tygodni. W momencie zwiększonego poboru i zapotrzebowania wody Irish Water decyduje się wprowadzenie zakazu na m.in. podlewanie ogródków oraz mycie aut.

Według Met Eireann, maj 2020 roku był najsuchszym od ponad 160 lat. Niski stan wód oraz prognozy meteorologów dotyczące małej ilości opadów zapowiadają, że w tym roku według Irish Water grozi nam susza.

W związku ze złą sytuacją hydrologiczną od wtorku 9 czerwca aż do 21 czerwca obowiązywał będzie ogólnokrajowy zakaz podlewania ogródków, mycia samochodów przy posesjach, napełniania basenów i oczek wodnych (z wyjątkiem zarybionych) oraz zakaz napełniania fontann.

Irish Waters podkreśla, że tak źle nie było od dawna. Oprócz braku opadów zmagamy się z szybkim opadaniem poziomu wód i spadkiem wilgotności gleby. Nierozsądne podejście i nadmierne czerpanie wody może skutkować brakami w jej dostawie lub zbyt niskim ciśnieniem w kranach.

Dyrektor zarządzający Irish Water Niall Gleeson powiedział, że ochrona zaopatrzenia w wodę jest niezbędna w tym czasie, gdy mycie rąk i higiena mają kluczowe znaczenie.

Maj był najsuchszym od 1850 roku, temperatury były powyżej średniej na prawie wszystkich obszarach, a suma opadów w każdym hrabstwie była poniżej normy dla tej pory roku.

 

Źródło: RTE

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS