Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ceny mieszkań rosną, choć nie tak dynamicznie jak przed pandemią. Ceny nieruchomości wzrosły w ubiegłym miesiącu, ale nadal są niższe niż rok temu, po silnym spadku w kwietniu.

Ceny nieruchomości wzrosły w maju o 3,7% w porównaniu do miesiąca kwietnia, w którym odnotowano znaczący 5,5-procentowy spadek. To największy miesięczny wzrost od 2015 roku, wynika z raportu Daft.ie.

Na notowany w kwietniu spadek cen transakcyjnych wpłynął przede wszystkim odpływ klientów, którzy przełożyli w czasie decyzje zakupowe. Część z nich została do tego zmuszona za sprawą zamrożenia rynku nieruchomości.

Z najnowszych danych portalu Daft.ie wynika, że ponad €254 tys. kosztuje średnio mieszkanie w Irlandii, czyli o 1,6% mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku. W stolicy średnia cena mieszkania to €368 tys.

Ceny mieszkań są niższe niż przed rokiem we wszystkich regionach Irlandii z wyjątkiem hrabstwa Leinster (z wyłączeniem Dublina).  W Leinster średnia cena mieszkania jest o 2,1% wyższa niż w roku ubiegłym. Największy wzrost odnotowany został w Connacht i Ulster.

 

Istotną informacją jest fakt, że mówimy o cenach ofert, a nie o transakcjach.

Jeśli chodzi o dostępność domów, na początku czerwca w całym kraju było o 22% mniej mieszkań na sprzedaż niż w tym samym czasie w 2019 roku.

Ronan Lyons, ekonomista z Trinity College Dublin i autor raportu Daft, powiedział: „Najnowsze dane z rynku mieszkaniowego pokazują wyraźne różnice w reakcji rynków sprzedaży i wynajmu. Rynek sprzedaży był bardziej niestabilny - należało się tego spodziewać, biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa zaufanie przy zakupie domu. Rynek wynajmu był stabilniejszy, ale wskazuje również na niższy poziom czynszów. Zdolność Irlandii do powrotu do pracy - i do ponownego połączenia się z resztą światowej gospodarki - będzie miała kluczowe znaczenie dla przywrócenia zdrowego poziomu popytu na mieszkania. Niemniej jednak nadal istnieją ogromne niedobory dostaw, w szczególności mieszkań dla najemców w głównych miastach Irlandii."

Przeczytaj: Coraz więcej mieszkań na rynku najmu w Dublinie. Raport Daft.ie

Źródło: Daft.ie

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS