Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli koronawirus pozostanie pod kontrolą, możliwe jest, że Irlandia zostanie "prawie w pełni otwarta" do lipca - poinformował premier Irlandii Leo Varadkar na antenie radia RTE2fm.

Do końca tygodnia przyspieszony plan ma zostać sfinalizowany przez rząd, który zakładać ma m.in. wcześniejsze otwarcie salonów fryzjerskich i salonów piękności.

W rozmowie na antenie RTE 2FM, premier Irlandii powiedział: "Pracujemy obecnie nad zmianą fazy czwartej i piątej, abyśmy mogli prawie całkowicie otworzyć kraj do połowy lipca zamiast w połowie sierpnia." 

W planie jest przyspieszenie luzowanie restrykcji, pod warunkiem że wirus pozostanie pod kontrolą. Varadkar dodał, że Irlandia zmierza w bardzo dobrym kierunku i podkreślił, że nie chce ponownie zablokować całego kraju w ewentualnej sytuacji drugiej fali zakażeń. 

Wzywa do dalszego przestrzegania zaleceń dotyczących zdrowia publicznego w zakresie dystansu społecznego, mycia rąk oraz samoizolacji, w przypadku osób z objawami koronawirusa.

Premier poinformował również, że Irlandia stosuje się do wytycznych Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie zakrywania ust i nosa. Powiedział, że różne władze udzielają różnych porad, ale najlepsze dowody, jakie mają na temat masek, pochodzą z naukowych badań, które opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet". Według badań maseczki powinny być zarezerwowane dla osób chorych, lekarzy i personelu medycznego.

Varadkar dodał, że szczepionka przeciw grypie będzie oferowana w tym roku za darmo większej liczbie osób. Szczepionka w formie preparatu do nosa w aerozolu, która wcześniej w Irlandii nie była oferowana, w tym roku będzie dostępna dla dzieci. 

Źródło: RTE 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS