Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak wynika z najnowszego sondażu dla Sunday Times, Irlandczycy na stanowisku premiera widzieliby chętniej Leo Varadkara(Fine Gael) niż Michaela Martina (Fianna Fail).

Z badania Behaviour & Attitudes dla Sunday Times wynika, że znaczna część Irlandczyków na stanowisku premiera chciałaby zobaczyć po raz kolejny Leo Varadkara. Takie zdanie wyraziło 48 proc. respondentów.

Wynik Varadkara jest nokautujący dla Martina, którego w tej funkcji widzi zaledwie 18 proc. respondentów. Zaznaczyć trzeba, że poparcie dla Varadkara, który od lutego pełni obowiązki premiera do czasu powołania nowego rządu wzrosło w koronakryzysie. Rządy premiera w czasach epidemii koronawirusa zostały szeroko zaakceptowane przez społeczeństwo.

Wyniki te nie są obiecujące dla Michaela Martina, który według doniesień medialnych powołujących się na źródła z pierwszej ręki, osób zaangażowanych w rozmowy, w nowym rządzie koalicyjnym Irlandii ma zostać premierem. 

Wybory parlamentarne w Irlandii odbyły się 8 lutego, Sinn Fein uzyskała 37 mandatów, Fianna Fail (FF) - 38, a Fine Gael (FG) - 36 w 160-osobowym Zgromadzeniu Irlandii. Sinn Fein uzyskała największy odsetek głosów - 24,5 procent.

Do stworzenia większości potrzeba koalicji rządzącej. Porozumienie dwóch tradycyjnych ugrupowań Fianna Fail i Fine Gael nie wystarczy do sformowania stabilnego gabinetu. Koalicja Fine Gael i Fianna Fail - mimo że obie partie programowo nie są od siebie odległe - nigdy w przeszłości nie miała miejsca i na pewno nie jest rozwiązaniem przez nie preferowanym.

Obie partie na przemian rządzą w Irlandii od 1932 roku.

Aby uzyskać większość w parlamencie potrzebne jest uzyskanie co najmniej 81. W obliczu ostatnich wyborów oznacza to konieczność zawiązania koalicji trzech ugrupowań, dlatego też w skład rządu koalicyjnego wejdzie również Partia Zielonych.

 Rozmowy koalicyjne trwały do wczesnych godzin porannych, zespoły negocjacyjne Fianny Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych zmierzają do uzgodnienia ostatnich szczegółów programu rządowego. Projekt programu zawierał będzie kluczowe dla nowego rządu kwestie, takie jak rolnictwo, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, mieszkalnictwo i emerytury.

 

Źródło: The Journal

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS