Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pandemia Covid-19 zwiększa bezrobocie na całym świecie. Liczby dotyczące bezrobocia zaczynają przerażać, pomimo różnych programów i tarcz ochronnych. Według nowych prognoz stopa bezrobocia w Irlandii może wynieść nawet 22%.

Minister finansów Pascal Donohoe podczas debaty w rządzie przedstawił prognozy w obliczu obecnej sytuacji COVID-19. Zgodnie z analizą przewidywany jest spadek PKB o 10.5% a stopa bezrobocia ma wzrosnąć do 22%.

Eksperci dysponują na ten moment jedynie szacunkami jak obecna sytuacja odbije się na ekonomii, ale wszyscy są zgodni, konsekwencje finansowe odczujemy wszyscy.

Jednym z najpoważniejszych skutków recesji jest fala zwolnień. Z najnowszych danych wynika iż od początku pandemii pracę straciło prawie 600 tyś osób. W sumie prawie 800 tyś osób jest bezrobotnych.

Rząd zdecydował na walkę z bezrobociem wprowadzić 12-tygodniowy zasiłek socjalny COVID-19 w wysokości 350 euro tygodniowo i pomoc przedsiębiorcom dopłacając do wynagrodzenia pracowników w wysokości do 80% wypłaty.

Obecnie z zasiłku COVID-19 korzysta 584 tyś osób a z częściowej zapomogi tzw. Temporary Wage Subsidy Scheme ponad 42,000 firm i małych przedsiębiorstw. 

Według ministra najprawdopodobniej zarówno zasiłek jak i dopłata zostaną wydłużone, ale decyzja w tej sprawie zależeć będzie od tego w jakiej sytuacji ekonomicznej się znajdziemy, i sytuacji związanej z COVID-19.

Wiadomo jednak że niemożliwym będzie podtrzymanie tarczy ochronnej bez końca.

Pascal Donohoe ma wprowadzić zmiany do zasiłków najprawdopodobniej w połowie czerwca. 

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS