Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z doświadczeń restauratorów wynika, że potencjalni klienci jeszcze z optymizmem patrzą w przyszłość i liczą na to, że za jakiś czas będzie można zorganizować normalną imprezę okolicznościową z udziałem rodziny i większej liczby gości. Lokale już znikają, a to dopiero początek zmian na tym rosnącym od lat rynku. Restauracje i kawiarnie nie mogą przyjmować klientów w lokalach od połowy marca, możliwa jest jedynie opcja zamówienia z odbiorem własnym lub w dostawie.

Obecnie konkretnych terminów zniesienia restrykcji nie ma. Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że za wcześnie jest mówić o jakichkolwiek poluźnieniach jeżeli chodzi o restrykcje po 5 maja. Powiedział iż plan na złagodzenie będzie etapowy i nic nie wydarzy się z dnia na dzień. Plan będzie opublikowany już niedługo, ale podkreślił iż musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ten plan może się zmienić. 

Polecane

NETFLIX PUBLIKUJE OFICJALNY ZWIASTUN KOLEKCJI TRZECH CAŁKOWICIE IMPROWIZOWANYCH WYSTĘPÓW Z SERII „MIDDLEDITCH & SCHWARTZ”

Adrian Cummins, CEO Restaurant Assosiation of Ireland w odpowiedzi ostrzega, że bez pomocy rządu większa część restauracji po prostu zniknie. Pracę stracić może w związku z tym nawet 120,000 osób.

Z co 9 restauracją na skraju bankructwa RAI domaga się rozwiązań pomocowych dedykowanych sektorowi gastronomicznemu, m. in. redukcji podatku VAT i dopłat do czynszu.

W 9-punktowym planie antykryzysowym wskazują, że potrzebne są środki finansowe dla restauratorów, ale również rekompensaty.

Proponują:

  • 0-procentowy VAT, który miałby zostać wprowadzony na okres 12 miesięcy, po czym 9-procentowy VAT na kolejnych 5 lat. 
  • Dopłaty do czynszu na okres 12 miesięcy w wysokości 60%
  • Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane do czasu wynalezienia szczepionki.
  • Zlikwidowanie opłat bankowych
  • Zamrożenie i redukcji stopy procentowej kredytów
  • Zwroty ubezpieczenia oraz gwarancje ciągłości ubezpieczenia
  • Zamrożenie rachunków za gaz, prąd itp.

"Pilnie potrzebne są działania w celu ratowania i ożywienia naszej branży, bez nich 90% restauracji zbankrutuje. Nasz plan, który jest jedynym wyjściem dla restauracji leży na biurku ministrów." - Dodał Adrian Cummins, CEO Restaurant Assosiation of Ireland.

 

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS