Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tylko 29 proc. mieszkańców Irlandii Północnej poparłoby w referendum zjednoczenie z Irlandią, zaś 52 proc. jest za utrzymaniem jej obecnego statusu jako części składowej Zjednoczonego Królestwa, wynika tak z sondy przeprowadzonej na przełomie grudnia i stycznia. Wzajemne relacje między Irlandią a Irlandią Północną od lat są dość napięte.

Czy kiedykolwiek wyspa zostanie zjednoczona? Najnowszy sondaż daje nadzieje.

Trochę historii?

Wyprawy anglo-normandzkie zaczęły się w XII w., rozpoczynając wielowiekową dominację angielską nad wyspą. W ramach tzw. akcji przesiedleńczej ze Szkocji i Walii do katolickiej Irlandii zaczęto masowo sprowadzać protestanckich osadników. Przez stulecia liczba Anglików w Irlandii rosła a ogromne różnice światopoglądowe doprowadziły do buntów i konfliktów na przełomie XVI i XVII wieków. 

W 1605 r. Wielka Brytania rozpoczęła wysiedlenia zwane plantacją Ulsteru (Irlandia Północna). To stąd katoliccy farmerzy zostali masowo wysiedlani a na ich miejsce sprowadzono angielskich protestantów i szkockich prezbiterian.

W 1801 roku język irlandzki został zastąpiony językiem angielskim, a Irlandia stała się częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prawa Irlandczyków były systematycznie gwałcone, a nastroje antybrytyjskie nasilały się z roku na rok.

Nastąpił wielki głód w Irlandii w latach 1845–1849. Populacja zmniejszyła się wówczas o 20%, doszło również do wielkiej fali emigracji –  2 miliony osób opuściło kraj.

Koniec angielskiej dominacji miał miejsce w początkach XX wieku. W 1913 roku w Dublinie powstała nacjonalistyczna organizacja paramilitarna, tzw. Irlandzcy Ochotnicy. Rozpoczęli oni powstanie wielkanocne w 1916 roku oraz przyczynili się do podpisania Traktatu angielsko-irlandzkiego w 1921. W tym okresie powstał również pierwszy rząd irlandzki z Éamonem de Valerą na czele, co spowodowało wybuch irlandzkiej wojny domowej. Ostatecznie w 1937 w życie weszła Konstytucja Irlandii, na mocy której utworzono państwo Irlandię, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Sześć najbardziej rozwiniętych przemysłowo hrabstw, położonych na północnym wschodzie czyli Irlandia Północna pozostała w składzie Zjednoczonego Królestwa. I to przyczyniło się do sytuacji jaką mamy obecnie. Irlandzka Armia Republikańska domagała się rewizji traktatu z 1921 roku oraz włączenia Irlandii Północnej do reszty kraju.

Sytuacja chwilowo ucichła w latach 30. - 50. 

Przeczytaj

W latach 60. w Irlandii Północnej ponownie zaczęły narastać napięcia między ludnością katolicką a protestancką. IRA włączyła się w konflikt. Kulminacją wydarzeń była masakra w Londonderry, która przeszła do historii jako Krwawa niedziela. Przez następne dwie dekady w Irlandii Północnej trwała regularna wojna domowa.

Dopiero w latach 90. Irlandia i Wielka Brytania rozpoczęli negocjacje pokojowe. W kwietniu 1998 roku przez rządy Republiki Irlandii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zostało podpisane Porozumienie Wielkopiątkowe. Położyło ono kres chaosu i napięciom między Republiką a Irlandią Północną.

Sondaż:

Wracając do pytania, czy dwie Irlandie są w stanie się pojednać? Odpowiedź jest trudna. Zdaniem wielu ekspertów potrzeba dużo więcej czasu aby po tak burzliwej niedalekiej przeszłości całkowicie zagoić blizny. Dodatkowo obecna sytuacja polityczna nie pomaga. Brexit zagroził wszystkim staraniom o pokój w regionie. Największe obawy dotyczą postawienia granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Będzie to miało bardzo złe nieodwracalne skutki jeśli chodzi o wzajemne relacje, utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa. 

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez organizację European Movement Ireland daje nadzieje.

Co trzecia osoba w Irlandii wierzy, że Irlandia zostanie zjednoczona i że nastąpi to w ciągu kolejnych 10 lat.

42% ankietowanych jest innego zdania. W odpowiedzi na pytanie, czy Irlandia będąc w UE zostanie zjednoczona w ciągu kolejnych 10-lat odpowiedziała nie.

26% ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Nadzieją są jednak młodsi, którzy pozytywniej podchodzą do pytania.

Ponad 40% ankietowanych w grupie wiekowej 18-34 twierdzi że Irlandia będzie zjednoczona w ciągu najbliższych 10 lat.

Do pojednania potrzebne dwie strony. 

Nastroje w Irlandii Północnej niestety różnią się. Tylko 29 proc. mieszkańców poparłoby w referendum zjednoczenie z Irlandią, zaś 52 proc. jest za utrzymaniem jej obecnego statusu jako części składowej Zjednoczonego Królestwa, wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "Belfast Telegraph".

Jeśli nie brać pod uwagę 19 proc. ankietowanych, którzy nie mają zdania w sprawie przyszłości prowincji lub odmówili odpowiedzi, stosunek głosów wynosi 65:35 proc. na rzecz obecnego statusu.

Przeczytaj

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS