Z Irlandii
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Polonia chce normalnych wyborów” to petycja pod którą podpisało się już ponad 3,000 Polek i Polaków. Autorzy petycji zachęcają wszystkich członków polskiej diaspory za granicą do przyłączenia się do akcji. W wielu krajach w tym w Irlandii wprowadzone ograniczenia utrudnią, bądź wręcz uniemożliwią obywatelom polskim na udział w zaplanowanych na maj wyborach korespondencyjnych.

W Irlandii w świetle obecnych restrykcji, które najprawdopodobniej zostaną przedłużone o kolejnych 14 dni udział w wyborach pomimo zapewnień Ambasady RP nie będzie możliwy.

Rząd polski zdecydował o otwarciu zaledwie trzech obwodów na terenie Irlandii. Wszystkie zlokalizowane w Dublinie a zgodnie z obecnie obowiązującym polskim stanem prawnym, wyborcy będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. 

Jednym z inicjatorów petycji jest Jan Tymowski, Polak mieszkający w Brukseli, na co dzień pracujący w Parlamencie Europejskim. Przedstawił on w formie wideokonferencji z Brukseli petycję i argumenty Polonii w komisji ds. zagranicznych Senatu RP. Jego zdaniem obecnie panują w sprawie wyborów „fikcja, chaos i bezprawie”.

W rozmowie z RMF FM Tymowski twierdził, że „przeprowadzenie za granicą wyborów prezydenckich w oparciu o obowiązujące obecnie prawo, pozbawi ogromną ilość uprawnionych do głosowania Polaków możliwości wzięcia w nich udziału”. 

Link do petycji KLIKNIJ TUTAJ

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS