Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować". Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.

“Można panikować” jest filmem konkursowym 17. edycji festiwalu Docs Aginst Gravity, który ma odbyć się na jesieni. Producentom udało się jednak przekonać organizatorów festiwalu, aby mógł być on opublikowany przez tydzień. Ten trwający niemal godzinę film dokumentalny dostępny jest w serwisie YouTube od 1 do 7 czerwca.

Amerykański reżyser Jonathan L. Ramsey w swoim filmie opowiada historię klimatologa, dyrektora wydziału geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim, profesora Szymona Malinowskiego, współtwórcy portalu Nauka o Klimacie. Badacz w filmie zwraca uwagę, jak trudno jest przekazywać prawdę o katastrofie klimatycznej, której ludzie nie chcą do siebie dopuścić.

We wstępie do filmu prof. Szymon Malinowski nawiązuje do serialu "Katastrofa w przestworzach", mówiąc, że jest tam pokazanych wiele elementów charakterystycznych dla różnych katastrof. "Drobne rzeczy się wydarzają, jest ich coraz więcej, sytuacja się komplikuje, w pewnym momencie piloci przestają panować nad maszyną. Wtedy katastrofa staje się nieunikniona. Chwila, w której można powstrzymać katastrofę jest trochę przedtem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że katastrofa klimatyczna nadchodzi i że to jest ta ostatnia chwila, kiedy możemy cos zrobić. (...) Musimy się obudzić, bo jeśli się nie obudzimy, wiem, że nie przetrwamy dłużej niż najbliższe kilkadziesiąt lat" - mówi Szymon Malinowski.

Jonathan Ramsey wyjaśnia na stronie promującej film, dlaczego zainteresował się postacią prof. Malinowskiego. "Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczącej zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi?" - pisze.

PAP - Nauka w Polsce

 

Player

„W głębi lasu” (ang. The Woods) to kolejna produkcja Netflix rozgrywająca się w Polsce. Fabuła obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść w zaskakujący sposób przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego.

"365 dni" produkcja ta powstała na podstawie książki Blanki Lipińskiej, jeden z najchętniej oglądanych polskich filmów tego roku, który w trzy tygodnie przyciągnął do kin 1,5 mln widzów, jest już dostępny na platformie Netflix w Irlandii.

Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować". Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.

Prezydent Michael D. Higgins w przemówieniu do wszystkich szóstoklasistów, którzy w normalnych okolicznościach rozpoczęliby swój ostatni tydzień szkoły podstawowej, podziękował za wspólny wysiłek włożony w powstrzymanie rozprzestrzeniania się Covid-19 i życzył im powodzenia w ukończeniu szkoły podstawowej w tak trudnych okolicznościach.