Z Polski
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szef rządu Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wzięli udział w wideokonferencji Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. To kolejne rozmowy premiera ze służbami zaangażowanymi w walkę z koronawirusem w regionie.

Sytuacja na Śląsku jest objęta szczególną troską rządu. Odpowiednie służby na bieżąco monitorują przyrost liczby zachorowań. Dążą także do tego, aby przebadać jak największą liczbę osób w regionie. Wszystkie te działania mają doprowadzić do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Szczególnie wśród górników i ich rodzin. 

Niemal połowę przypadków na Śląsku stanowią górnicy

Do tej pory w województwie śląskim potwierdzono 7071 przypadków zakażenia koronawirusem. Niemal połowę stanowią górnicy (3375 osób). Zatem poza sektorem wydobywczym odsetek zakażeń na Śląsku jest podobny do występującego na terenie reszty kraju.

Ponad 100 tys. testów w regionie

Po wykryciu pierwszych ognisk zakażeń w kopalniach podjęto natychmiastową decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych wśród górników. Na Śląsku wykonano już ponad 100 tys. badań genetycznych w kierunku wykrywania koronawirusa. Ponad 38 tys. z nich to badania przesiewowe wśród górników.

Do górników dojeżdża prawie 60 wymazobusów

Badaniami przesiewowymi obejmowane są kolejne zakłady górnicze. Do górników oraz ich rodzin dociera także ok. 60 tzw. „wymazobusów”.

Od 7 do 10 maja zrealizowano pierwszy etap badań, podczas którego łącznie pobrano ponad 20 tys. próbek. Następnie od 15 do 17 maja – w drugim etapie badań przesiewowych – wykonano testy wśród 15,8 tys. górników, którzy w pierwszym badaniu mieli wynik ujemny.

Pobrane próbki trafiają do placówek diagnostycznych na terenie całego kraju. W województwie śląskim działa 11 akredytowanych laboratoriów, które są w stanie wykonywać 2,2 tys. badań na dobę.

Testy na niespotykaną dotychczas skalę

Sztaby kryzysowe wojewody śląskiego odbywają się codziennie. Przedstawiciel rządu w terenie jest w stałym kontakcie z szefami spółek górniczych i powiatowymi inspektorami sanitarnymi, którzy koordynują proces badań przesiewowych.

Badania przesiewowe wśród górników są działaniem na niespotykaną dotychczas skalę i prowadzą do opanowania trudnej sytuacji związanej przede wszystkim z rozprzestrzenianiem się koronwirusa. Mają również ogromne znaczenie dla przywracania pracy w sektorze wydobywczym.

 

Źródło: KPRM

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS