Z Polski
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Według wstępnej propozycji Komisji Europejskiej nowy budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1100 mld euro. Dodatkowo przewidziany jest fundusz odbudowy gospodarczej UE po pandemii na poziomie 750 mld euro. Zgodnie z pierwszymi szacunkami Polska będzie istotnym beneficjentem netto dodatkowych środków - donosi kancelaria premiera Polski.

To znakomity punkt wyjścia do walki o lepszą Europę po pandemii Covid-19 – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Nasze postulaty przebiły się do świadomości partnerów w Europie Zachodniej. Głos Polski w Europie jest słyszany i doceniany – dodał. Jak przypomniał szef rządu, Polska od dawna była zwolennikiem ambitnego budżetu odbudowy Europy.

Przed UE stoi gigantyczny wysiłek gospodarczy. Wierzę, że nowy europejski Plan Marshalla – o który apelowałem – opłaci się Europie i Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki

Jak podkreślił premier, zrealizowany został polski postulat, aby fundusz został podzielony na część dotacyjną i pożyczkową, z istotnym udziałem części dotacyjnej. Dzięki temu, na korzystnych warunkach dostępne będą środki na realizację projektów klimatycznych, infrastrukturalnych, energetycznych, informatycznych, a także modernizację szkół oraz służby zdrowia. W tym tygodniu rząd rozpoczyna prace nad Krajowym Planem Odbudowy, w którym znajdą się konkretne propozycje wykorzystania tych środków.

 

Źródło: KPRM

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS