Z Polski
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tuż po majówce otwarte zostaną centra handlowe oraz hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Uruchomiona zostanie rehabilitacja, a pracujący rodzice będą mogli posłać dzieci do żłobków i przedszkoli (opieka w małych grupach od 6 maja). Otworzą się także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

"Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych" – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. "Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki" – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki poinformował jednocześnie, że dzięki antykryzysowym działaniom rządu uratowanych zostało ponad 2 mln miejsc pracy. "Uruchomiliśmy Tarczę Finansową, której środki pochodzą z budżetu państwa" – podkreślił premier. "Chcemy uchronić możliwie wszystkie przedsiębiorstwa przed bankructwem" – dodał.

Otwarcie centrów handlowych:

W galeriach handlowych obowiązywać ma ścisły reżim sanitarny. Jedna osoba przypadać będzie na 15m2 powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy). W centrach handlowych nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Hotel i noclegownie:

Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny)

Przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej. Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć salonów masażu.

Umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym – od 6 maja. Opieka zostanie zorganizowana dla dzieci pracujących rodziców. Decyzję o otwarciu danej placówki podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnił premier, znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Co do zasady, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym.

Przeczytaj

 

Źródło: Kancelaria Premiera

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS