Ze Świata
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Załogową kapsułę Dragon, kilkanaście minut po starcie z USA, będzie można zobaczyć z terenu południowo-zachodniej i centralnej Irlandii. 

Kolejna próba tego historycznego lotu kapsuły Dragon, wyprodukowanej przez firmę SpaceX, odbędzie się w sobotę, start zaplanowano na 20:22 czasu irlandzkiego. Kapsułę będzie widać nad południowo-zachodnim horyzontem przez około 3 minuty, 15 min po starcie.

W minioną środę wszystko było gotowe do startu. Na niespełna 17 minut przed startem lot został przerwany, istniało ryzyko wyładowania atmosferycznego i dlatego konieczne było odwołanie misji.

Pogoda dziś na przylądku Canaveral również nie jest najlepsza, meteorolodzy szacują szanse startu na ok. 40 proc.

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS.

Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misja Crew Dragon ma ogromne znaczenie dla USA. Może pozwolić NASA na uwolnienie się od monopolu Rosji i większą swobodę w działaniu. Powodzenie misji istotne jest też dla firmy SpaceX, która w ten sposób udowodniłaby, że jest w stanie wysłać ludzi na okołoziemską orbitę, a w przyszłości – zgodnie z planami – zorganizować załogową misję na Marsa.

Od 1962 roku NASA wystrzeliła w sumie 164 statki kosmiczne z astronautami na orbitę, średnio mniej niż trzy rocznie. Dwa starty zakończyły się katastrofą – loty promem Challenger (w 1986 roku) i Columbia (w 2003 roku), w których zginęło 14 osób.

 

Źródło: NASA

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS