Ratusz miasta Belfast, Irlandia Północna

Ze Świata
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od poniedziałku obowiązuje kwarantanna dla podróżnych przybywających do Zjednoczonego Królestwa. Kwarantanna nie obowiązuje ludzi wjeżdżających do Królestwa z Republiki Irlandii a Irlandia Północna ustali własne zasady egzekwowania nakazu.

Od dziś również, władze Irlandii Północnej zdecydowały się na zniesienie niektórych z obowiązujących obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.

Od poniedziałku 8 czerwca:

  • osoby schorowane i z grupy podwyższonego ryzyka które miały nakaz izolacji mogą przy zachowaniu dystansu społecznego ponownie wyjść z domu  
  • ceremonie małżeństwa i związków partnerskich mogą odbywać się na zewnątrz, z udziałem nie więcej niż 10 osób
  • ponowne otwarcie obiektów sportowych na świeżym powietrzu
  • otwarcie salonów samochodowych i salonów maszyn rolniczych
  • otwarcie gabinetów dentystycznych dla pacjentów w pilnych przypadkach.

Administracja Północnej Irlandii planuje również przyspieszyć tempo w znoszeniu kolejnych ograniczeń. W planie jest odmrożenie branży detalicznej i podobnie jak w Irlandii otwarcie wszystkich sklepów. 

Zastępczyni pierwszej minister Michelle O'Neill z partii Sinn Fein, w wywiadzie dla RTE w niedzielę powiedziała: "Z zainteresowaniem odnotowuję to, co premier ogłosił w piątek w Dublinie. Mamy wbudowaną elastyczność reagowania na warunki w danym dniu i mam nadzieję, że na jutrzejszym spotkaniu wykonawczym będziemy mogli zrobić większy postęp w naszym sektorze detalicznym."

Powiedziała, że popiera ponowne otwarcie wszystkich firm detalicznych, a dowody naukowe wskazują, że pięciopartyjna administracja dzieląca władzę ma teraz trochę miejsca, by zrobić kolejny krok na drodze do ożywienia gospodarki.

Pierwsza minister Arlene Foster oraz Michelle O'Neill nie chcą, aby ich sektor turystyczny oraz detaliczny znalazły się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej, dlatego też możliwe jest,  że etapowy plan znoszenia restrykcji po poniedziałkowym spotkaniu administracji w Irlandii Północnej zostanie przyspieszony i zbliżony do tego z Irlandii.

 

Źródło: RTE

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS