Ze Świata
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W związku z otwarciem rejestracji na wybory Prezydenta RP i licznymi pytaniami dotyczącymi ich przeprowadzenia na terenie Wielkiej Brytanii, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki skierował list do Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich., zapewniając w nim, że polski rząd ma na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i planuje przeprowadzić te wybory w formie głosowania korespondencyjnego.

Treść listu:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

W maju odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pragnę Was zapewnić, że mimo trudnych warunków spowodowanych przez pandemię koronawirusa, polscy konsulowie w  Wielkiej Brytanii robią wszystko, aby każdy uprawniony Polak, który mieszka na Wyspach i chce wziąć w nich udział, miał taką możliwość.

Mając na uwadze Wasze bezpieczeństwo, rząd planuje przeprowadzić te wybory w formie głosowania korespondencyjnego. Procedowana jest w tej chwili w polskim parlamencie ustawa, która ma to umożliwić. 

Zapisy do spisu wyborców uruchomiono oczywiście na podstawie aktualnych przepisów, które zakładają wyłącznie głosowanie osobiste, ale wiemy, że w obecnej sytuacji, w brytyjskich warunkach taki scenariusz nie jest możliwy do zrealizowania. Uruchomienie zapisów do spisu wyborców w tym momencie ma dać Wam czas na spokojne zarejestrowanie się na wybory, przy czym chcę, żebyście wiedzieli, że intencją tego rządu jest przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych.

Podsumowując, jeśli chcecie wziąć udział w tegorocznych wyborach Prezydenta RP, zarejestrujcie się w systemie e-wybory, a jeśli ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie, otrzymacie pocztą kartę do głosowania, którą po oddaniu głosu odeślecie na wskazany adres. 

Zostańcie w domach i stosujcie się do wytycznych brytyjskiego rządu, aby pomóc mu w walce z pandemią, a my w tym czasie dołożymy wszelkich starań, abyście mieli możliwość bezpiecznego głosowania w wyborach.

Życzę Wam dużo zdrowia i spokoju w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich czasie. 

 

Z wyrazami szacunku,             
                
Arkady Rzegocki           

Ambasador RP w Londynie

 

Ambasada RP w Londynie - gov.pl

Tagi
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS